http://www.nazlotnie.pl
http://www.nazlotnie.pl
http://www.nazlotnie.pl

Współpraca

nazlotnie.pl

Fundacja wspiera wszelkie działania w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt...
Czytaj więcej...


https://www.facebook.com/CreateU.Fotografia

Czytaj więcej...


http://dogup.pl/wp-content/themes/dogup/library/images/site-logo.png Szkoła DogUp! to wynik wieloletniej pasji, jaką jest dla nas praca z psami...
Czytaj więcej...


nazlotnie.pl

"LYSSETKY" to nazwa, przeznaczona dla międzynarodowego systemu oznaczania psów szczepionych przeciw wściekliźnie...
Czytaj więcej...

Finanse

nazlotnie.pl

Możliwość płatności kartą, również innej waluty niż zł., dodatkowo możliwość płatności IKO

Fryzjerstwo i Kosmetyka Zwierząt

nazlotnie.pl

Sklep

nazlotnie.pl

Usuwanie kamienia nazębnego

Nasza oferta » Usuwanie kamienia nazębnego

Najczęstszą przyczyną stomatologicznych konsultacji weterynaryjnych jest przeszkadzający właścicielom nieprzyjemny zapach wydobywający się z pysków ich psich i kocich podopiecznych.

Zwykle jego przyczyną są bakterie beztlenowe nadmiernie namnożone w zwierzęcej jamie ustnej, których ubocznym produktem przemiany materii są właśnie gazy o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Innym efektem bakteryjnego metabolizmu jest nieestetyczny kamień nazębny, który pokrywa powierzchnie zębów.  Drugą przyczyną odoru jest stan zapalny przyzębia, który zwykle towarzyszy długotrwałemu, nadmiernemu namnożeniu bakterii i prowadzi do nieodwracalnych zmian paradontycznych, a w efekcie do rozluźnienia umocowania zębów i ich wypadania.

Zalety zabiegu.

Usuwanie  kamienia nazębnego powoduje oczyszczenie jamy ustnej dzięki czemu pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu. Po usunięciu kamienia możemy ocenić dokładnie stan uzębienia (ubytki, zęby martwe, zmiany nowotworowe itd.). Oczyszczenie i usunięcie przyczyn chorobowych z jamy ustnej powoduje często szybsze gojenie się ran w tej okolicy oraz ogólną poprawę zdrowia (chore zęby to wrota dla bakterii i tym samym przyczyna wielu chorób).

Ryzyko jakich chorób bożemy zminimalizować w porę usuwając kamień nazębny?

W obrębie jamy ustnej najczęściej zapobiegamy nawrotom zapalenia przyzębia, odorowi z jamy ustnej, paradontozie i plazmocytarnemu zapaleniu jamy ustnej u kotów.

Zmiany w obrębie jamy ustnej mogą również powodować powstawanie chorób w obrębie jamy nosowej – kichanie, ropne wypływy itd., i w obrębie gardła – częstsze przeziębienia.

Dodatkowo bakterie jamy ustnej mają tendencje do przenikania do krwioobiegu, a z krwią docierają do wielu narządów ważnych dla życia. Liczne badania potwierdziły obecność tych samych szczepów bakterii we florze bakteryjnej jamy ustnej psów i kotów, jakie wyizolowano z materiału pobranego z ich nerek i mięśni sercowych. Stwierdzono również wpływ tych bakterii na procesy degeneracyjne tkanek tych narządów.

Okazuje się, że zapalenie mięśnia sercowego (często diagnozowane u starszych psów) w wielu przypadkach jest wywołane przez bakterie jamy ustnej. Podobnie jest z zapaleniem nerek prowadzącym do ich niewydolności.

Podsumowując: dbając o higienę jamy ustnej dbamy jednocześnie o cały organizm naszego zwierzęcia.


ZABIEG SANACJI JAMY USTNEJ

W naszej przychodni zabieg usunięcia kamienia nazębnego odbywa się w lekkim znieczuleniu ogólnym. Na kilka dni przed zabiegiem zalecamy właścicielom naszych pacjentów wykonanie im kontrolnych badań krwi, dzięki czemu możemy zminimalizować ryzyko związane z zabiegiem poprzez dobranie najbezpieczniejszego rodzaju znieczulenia. Na badanie krwi pacjent musi stawić się na czczo. Wówczas wyniki badania są najdokładniejsze. W dniu zabiegu również nasz zwierzak powinien nic nie jeść (pić może bez umiaru).

Uchroni go to przed nudnościami i wymiotami podczas wprowadzania i wyprowadzania go z narkozy.

Zabieg przeprowadzamy przy pomocy skalera piezoelektrycznego, następnie polerujemy zęby przy pomocy specjalnej pasty do wygładzania mikrouszkodzeń szkliwa i powlekamy stomatologicznym lakierem dzięki czemu powerzchnia zębów dłużej opiera się odkładaniu nowego kamienia.

Pacjenta wydajemy do domu wybudzonego (NIE WYDAJEMY ZWIERZĄT ŚPIĄCYCH!!).

Zwykle cały zabieg od momentu wyjścia właściciela z przychodni do chwili wydania zwierzaka do domu trwa około 2-3h.

 

Warto nadmienić, że sanacja jamy ustnej to zabieg ostateczny w walce z odkładaniem się płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego u zwierząt. Podstawą jest systematyczna higiena jamy ustnej w postaci szczotkowania/przecierania zębów pastą weterynaryjną lub płynem antyseptycznym, stosowania odpowiedniej diety (i ograniczenie częstotliwości podawania posiłków) oraz kontrolne wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu likwidowania początkowych stadiów zapaleń bakteryjnych.

Również nieprawidłowości w liczbie oraz usawieniu zębów mają wpływ na samooczyszczanie się jamy ustnej i tym samym na odkładanie się płytki nazębnej, dlatego istotne są weterynaryjne przeglądy uzębienia w okresie szczenięcym. Istnieje wówczas możliwość ingerencji w ustawienie zębów stałych poprzez usunięcie przetrwałych zębów mlecznych i zębów nadliczbowych, co w przyszłości wpłynie korzystnie na czas do pierwszych problemów z kamieniem nazębnym.