http://www.nazlotnie.pl
http://www.nazlotnie.pl
http://www.nazlotnie.pl

Współpraca

nazlotnie.pl

Fundacja wspiera wszelkie działania w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt...
Czytaj więcej...


https://www.facebook.com/CreateU.Fotografia

Czytaj więcej...


http://dogup.pl/wp-content/themes/dogup/library/images/site-logo.png Szkoła DogUp! to wynik wieloletniej pasji, jaką jest dla nas praca z psami...
Czytaj więcej...


nazlotnie.pl

"LYSSETKY" to nazwa, przeznaczona dla międzynarodowego systemu oznaczania psów szczepionych przeciw wściekliźnie...
Czytaj więcej...

Finanse

nazlotnie.pl

Możliwość płatności kartą, również innej waluty niż zł., dodatkowo możliwość płatności IKO

Fryzjerstwo i Kosmetyka Zwierząt

nazlotnie.pl

Sklep

nazlotnie.pl

Chipowanie zwierząt i wyrabianie paszportów

Nasza oferta » Chipowanie zwierząt i wyrabianie paszportów

Paszporty
Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip.

Czip to zminiaturyzowany transponder o długości ok. 0,6-1 cm i średnicy 1,2 mm. Pokrywa go otoczka obojętna dla tkanek jednocześnie minimalizująca prawdopodobieństwo przesuwania się czipa pod skórą. Czip wszczepia się pod skórę za pomocą jednorazowego aplikatora pomiędzy łopatkami zwierzęcia lub po lewej stronie jego szyi. Zabieg trwa około 10 sekund i wbrew pozorom nie jest bardziej bolesny niż przeciętny zastrzyk. Czip posiada niepowtarzalny numer identyfikacyjny, który odczytuje się przy użyciu specjalnego czytnika. 

Aby nasi psi, koci i fretkowi pupile mogli razem z nami podróżować po świecie potrzebują poza czipem międzynarodowej książeczki zdrowia i identyfikacji czyli paszportu. Paszporty wystawiają tylko uprawnieni do tego lekarze weterynarii.

Taki dokument można otrzymać również w naszej przychodni. Warunkiem jego wydania jest oznakowanie zwierzęcia i posiadanie aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie. Data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie musi być późniejsza niż data oznakowania zwierzęcia przy pomocy czipu lub tatuowania.  Dokument jest dwujęzyczny, polsko-angielski, i służy do identyfikacji zwierzęcia. Z tego właśnie powodu konieczne jest dodatkowe oznaczenie poprzez tatuaż lub wszczepienie mikroczipa. Jednak jak powszechnie wiadomo, tatuaż to rozwiązanie tymczasowe, dlatego lepsza i mniej bolesna jest implantacja mikroczipa.

W paszporcie umieszcza się:

  • dane właściciela
  • opis zwierzęcia oraz jego fotografię (opcjonalnie)
  • informację o oznaczeniu zwierzęcia  (nr czipa lub/i tatuażu oraz datę oznaczenia)
  • dane o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (datę szczepienia; w chwili przekraczania granicy nie mogło od niej upłynąć więcej niż rok i mniej niż 30 dni)


W paszporcie jest również miejsce na adnotacje dotyczące:

  • innych dodatkowych szczepień
  • leczenia i profilaktyki wobec kleszczy, echinokokozy
  • danych wymaganych w przypadku wyjazdu do krajów spoza Unii Europejskiej – tę część wypełnia powiatowy lekarz weterynarii

Zawsze przed planowanym wyjazdem warto skontaktować się z konsulatem kraju, do którego nasz zwierzak się wybiera w celu zaczerpnięcia informacji o aktualnych przepisach i wymogach dotyczących wwozu zwierząt do danego kraju. Z taką listą wymagań zapraszamy do punktu weterynaryjnego w celu dopełnienia wszelkich formalności i uzupełnienia wpisów w paszporcie tak, by na granicy nie było żadnych niejasności. Wówczas unikniemy niepotrzebnych stresów i problemów, a wyjazd będzimy wspominać jako udany i relaksujący.